Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

USA: Američané utratili vloni za bioprodukty 35 miliard dolarů

autor: Tom Václavík | dne: 21.06.2014

Podle průzkumu svazu obchodníku s biopotravinami Organic Trade Association (OTA) vzrostl vloni prodej bioproduktů meziročně o 12 procent. 

Američtí spotřebitelé se ještě zdaleka bioproduktů nenasytili. Ve skutečnosti vloni prodej rostl nejrychleji za pět let a prodej certifikovaných bioproduktů dosáhl v roce 2013 ve Spojených státech 35,1 miliardy dolarů, což je 11,5 procenta více než v předchozím roce.  

Prodej biopotravin ve výši 32,3 miliardy dolarů se na celkovém obratu vloni podílel zhruba 92 procenty. Nepotravinářské bioprodukty, včetně květin, textilií, výrobků pro domácnost a krmení pro zvířata, dosáhly vloni prodejů ve výši 2,8 miliardy dolarů, což je osmkrát více než v roce 2002, a téměř zdvojnásobily svůj podíl na trhu.

Biopotraviny nyní tvoří více než 4 procenta z celkové roční útraty Američanů za potraviny a nápoje. Ještě výmluvnější je tempo růstu prodeje biopotravin, které dosáhlo v průměru téměř 10 procent každý rok od roku 2010.

Členění dle produktových kategorií ukazuje, že kategorie ovoce a zelenina nadále celé bio odvětví vede s 11,6 miliardami dolarů, o 15 procent více než v roce 2012. Bio ovoce a zelenina má již 10procentní podíl na celkové spotřebě ovoce a zeleniny v USA.

Relativně malá kategorie, bio koření, vykázala nejsilnější růst, a to ve výši 17 procent. Dvouciferným růstem se také mohou pochlubit kategorie svačin a občerstvení, a to o 15 procent, pečivo a obilniny, 12 procent, bio maso, drůbež a ryby, o 11 procent a rychle se rozvíjející kategorie bio polotovarů zaznamenala růst o 10 procent.  

Bohužel, zemědělská půda ve Spojených státech není převáděna na ekologické hospodaření tempem, potřebným k uspokojení rostoucí poptávky po biopotravinách. Nabídka bio krmiv a obilí nestačí pokrýt poptávku, což vede k  omezení růstu zejména v kategoriích bio mléčných a masných produktů.

Zdroj: OTA

 

Aktuality